Seminarium: Bezpieczeństwo pożarowe hali PM z częścią biurowo-socjalną. Studium przypadku.
28 lutego 2023 r we Wrocławiu odbyło się seminarium szkoleniowe pt. „Bezpieczeństwo pożarowe hali PM z częścią biurowo-socjalną. Studium przypadku” zorganizowane przez Oddział Dolnośląski SITP, Komendę Wojewódzką PSP i Komendę Miejską PSP we Wrocławiu. Seminarium skierowane było do projektantów różnych branż związanych z budownictwem, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz osób zajmujących się ochroną przeciwpożarową.
Ok. 170 uczestników, a wśród nich nadbryg. Marek Kamiński – Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP oraz st. bryg. mgr inż. Rafał Wąsek – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu, zebrało się w zabytkowym gmachu Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Nie zabrakło przedstawicieli firm zajmujących się działalnością na rzecz bezpieczeństwa pożarowego.
Prelekcje dotyczyły w szczególności:
- wpływu konstrukcji i kształtu budynku na wymagania w zakresie ochrony pożarowej,
- przeciwpożarowych systemów przejść transportowych i inertyzacji, jako sposobu zabezpieczenia magazynów,
- przygotowania obiektu do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych – zaopatrzenia w wodę i dróg pożarowych,
- wpływu aranżacji obiektu PM na bezpieczeństwo ewakuacji – wprowadzenia do zagadnienia kierowania procesem ewakuacji,
- samoczynnych urządzeń oddymiających w obiektach PM,
- możliwych rozwiązań w zakresie systemu oddymiania w analizowanym obiekcie z uwzględnieniem wymagań wybranych norm projektowych,
- rozwiązań zamiennych dla hali produkcyjno-magazynowej z częścią biurowo-socjalną,
- najczęstszych problemów spotykanych przy odbiorach budynków PM z częścią biurowo-socjalną,
- oceny bezpieczeństwa pożarowego hal produkcyjno-magazynowych z punktu widzenia ubezpieczyciela.
Bezpieczeństwo pożarowe obiektów produkcyjno-magazynowych z częścią biurowo-socjalną to temat, który nie traci na aktualności i w którym z roku na rok pojawiają się nowe problemy. Wynikają one z rozwoju budownictwa oraz pojawianiu się technologii i rozwiązań – zarówno budowlanych, jak i sposobów magazynowania oraz przemysłu.
Na seminarium omówiono obiekt o parametrach: 1-kondygnacyjna strefa PM o wymiarach 55 m x 144 m i powierzchni wewnętrznej 7 928 m2 oraz gęstości obciążenia ogniowego Q = 2 500 MJ/m2, 2-kondygnacyjna strefa ZL III o wymiarach 14,7 x 55 m i powierzchni wewnętrznej 2 540 m2, strefa PM (techniczna) na parterze części biurowo-socjalnej o powierzchni 260 m2, wysokość budynku: 11,8 m (budynek niski – N).
Na zakończenie seminarium odbyła się debata dotycząca przedstawionych tematów, jak również kwestii zmian, często wprowadzanych w obiektach podczas ich użytkowania, które mają znaczący wpływ na wymagania ochrony przeciwpożarowej.
ORGANIZATORZY SEMINARIUM